Fytofem harmony + control tbl.90

PDK 90647
Výrobce ONA PHARM
FTS tablety, tobolky, kapsle
Informace Doplněk stravy
Stav skladem
Počet

Ušetříte 118 Kč ( -17 %)

677 Kč
559 Kč

Fytofem harmony & control je moderní preparát pro ženy 40+, který svým složením odpovídá nejmodernějším vědeckým a medicínským standardům. VŠEM potřebám ženy v perimenopauze (tedy před, při a po klimakteriu).

ONAPHARM Fytofem harmony + control tbl.90

Fytofem harmony & control je doplněk stravy s unikátní kombinací přírodních fytoestrogenů a fytoserotoninu plus tři komplexy rostlinných extraktů, vitaminů a minerálů.

Fytofem harmony & control je v cenově zvýhodněném 90-tabletovém balení (na tři měsíce). Dopouručená doba užívání je minimálně 3–6 měsíců.

Dávkování: 1 tableta denně

Fytofem harmony & control je moderní preparát pro ženy 40+, který svým složením odpovídá nejmodernějším vědeckým a medicínským standardům

VŠEM potřebám ženy v perimenopauze (tedy před, při a po klimakteriu)

1. HARMONY COMPLEX

Základem každého menopauzálního produktu jsou isoflavony (=fytoestrogeny) a ploštičník (Cimicifuga): Fytofem však jako jediný obsahuje jak vysoké množství isoflavonů (40mg), tak standardní dávku ploštičníku (20mg) v jedné tabletě. Tato kombinace zajišťuje maximální možný herbální efekt na návaly, pocení a další oběhové problémy.

2. CONTROL COMPLEX

Nepříjemnou součástí perimenopauzy kvůli změnám hormonálních hladin je přibývání na váze, což ženy obvykle velmi trápí. Proto Fytofem obsahuje CONTROL COMPLEX (chrómguaranu, mexický divoký yam a minerály související s metabolismem živin). Pravidelné užívání isoflavonů též pozitivně ovlivňuje lipidové spektrum.

3. OSTEO COMPLEX

OSTEO COMPLEX (vitamin D3vápník a další minerályploštičníkové triterpenoidy) doplňuje škálu Fytofemu o pomoc s kostním metabolismem a boji s osteoporózou.

Co je klimakterium?

Klimakterium (přechod, klimax) je přirozený stav v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, takže se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Zastavuje se menstruační cyklus a nastává ztráta plodnosti – žena není schopna otěhotnět.

Klimakterium přirozeně přichází zhruba mezi 45. až 50. rokem věku ženy, jsou ovšem (i výrazné) odchylky oběma směry. Menstruace je většinou slabší a kratší, stává se nepravidelnou – cykly se prodlužují, až se menstruace ztratí docela (menopauza).

Klimakterium je často doprovázeno řadou (někdy velmi) nepříjemných projevů a zdravotních problémů. Zhruba třetina ženské populace se nachází v postmenopauze a typické potíže má 80 % z nich. Zhruba polovina se obrací na lékaře se žádostí o léčbu. U žen po chirurgickém odstranění vaječníků se příznaky mohou objevit náhle až dramaticky, protože hormonální hladiny v tomto případě neklesají postupně, ale rychle a razantně. Čím mladší žena takovou operaci podstoupila, tím mohou být potíže výraznější.

Nejznámější, nejčastější a pro ženy nejnepříjemnější jsou časté návaly horka s pocením, zvýšené pocení obecně, bušení srdce, poruchy spánku (nespavost), časté změny nálad, deprese, únava, nesoustředěnost, závratě. V důsledku nedostatku estrogenu dochází k úbytku vody v pokožce, tedy ke zvýšené tvorbě vrásek a zrychlenému stárnutí pokožky. Nejzávažnější jsou však další, méně viditelné a méně urgentní zdravotní potíže – vznik osteoporózy, sklony k nadváze, vysokému tlaku a zvýšeným hodnotám cholesterolu a z toho plynoucí zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění; objevuje se také močová inkontinence a zvýšené riziko zánětu močových cest.

Zhruba od šedesátých let dvacátého století známe možnost HRT (hormone replacement therapy), která se zdála být dokonalým řešením klimakterických obtíží a současnou prevencí postmenopauzálních chorob: osteoporózy, kardiovaskulárních chorob i Alzheimerovy nemoci. Koncem dvacátého století užívaly dlouhodobě HRT milióny žen po celém světě.

Vše se však úplně změnilo v roce 2000. V rozsáhlých studiích Women’s Health Initiative (WHI) a Heart and Estrogen/Progestin Replacement Study (HERS II) se zjistilo, že dlouhodobé podávání HRT vede ke ZVÝŠENÉMU riziku infarktu myokardu, mozkové mrtvice, tromboembolie, rakoviny prsu, demence a močové inkontinence. To vedlo k radikálnímu přehodnocení hormonální léčby a HRT, dnes se HRT doporučuje na dobu MAXIMÁLNĚ pěti let a samozřejmě se hledají všemožné alternativy. Pokud řešíte klimakterické obtíže, poraďte se se svým gynekologem o možnostech hormonální léčby (HRT).

Co je osteoporóza?

Osteoporóza (řídnutí kostí) je metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. Příčinou může být podvýživa, nedostatek pohybu, vysoký věk nebo klimakterium. Projevuje se bolestmi zad, snadnou lomivostí kostí (typické jsou u starých žen zlomeniny krčku stehenní kosti – zdánlivě banální věc, která má – vzhledem k dlouhodobé imobilizaci pacientky – poměrně vysokou úmrtnost), zmenšení tělesné výšky (sesedání obratlů), zmenšenou pohyblivostí a vytvořením hrbu (kyfóza). Lékař může diagnostikovat denzitometrem (hustoměrem), a to buď celotělovým (DEXA – jen vybraná pracoviště) nebo loketním (i gynekolog).

Léčbou osteoporózy se zabývá odborník (osteolog), avšak mnohem zásadnější téma je prevence vzniku osteoporózy. Ta je problémem žen více než mužů (4:1), a to právě v důsledku vyhasnutí hormonální aktivity v klimakteriu. Zjednodušeně lze říci, že od začátku menopauzy se v nějaké míře začíná vyvíjet osteoporóza u KAŽDÉ ženy. Protože však osteoporóza nebolí a do chorobného stadia se dostane až po mnoha letech, je prevence obvykle téměř nulová. Přitom stačí dostatečný přísun vápníku a vitaminu D plus normální pohyb.

Co jsou isoflavony?

Isoflavony patří do skupiny fytoestrogenů bohatě se vyskytujících např. v květech červeného jetele nebo v plodech sóji (dále např. čočka, len, apod). Isoflavony jsou strukturálně podobné ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Proto se s výhodou alternativně a bezpečně používají k řešení tzv. klimakterického syndromu. Selektivně se vážou na tzv. estrogenové receptory (α-estrogenové receptory se nacházejí převážně v prsní a děložní tkáni, kdežto β-estrogenové receptory se vyskytují hlavně v CNS, kardiovaskulárním systému a v kostech). Estrogenové receptory jsou místa, kde se vážou estrogeny (hormony = přenašeči informace ze žláz s vnitřním vyměšováním neboli sekrecí) na povrchu buněk a ovlivňují jejich fungování, včetně růstu a množení.

Isoflavony mají sklon vázat se 25krát více k β-receptorům než k α-receptorům (estrogeny se vážou ke všem stejně), působí proto velmi pozitivně na klimakterické potíže (oběhové a psychické) a vývoj osteoporózy. Při pravidelném užívání isoflavonů se také zřetelně zlepšuje lipidový profil (tedy snižují hladinu krevních tuků).

Je zajímavé, že v Asii a Latinské Americe se projevy klimakteria objevují méně. Bylo zjištěno, že je to způsobeno i skladbou potravy, která je bohatá právě na isoflavony.

V běžné stravě evropských žen se však fytoestrogeny vyskytují pouze v malém množství a jejich doplňování formou potravních doplňků je dobrým řešením, zejména u žen starších 45 let.